TVP.PL INFORMACJE SPORT KULTURA ROZRYWKA VOD SERWISY TVP.PL PROGRAM TELEWIZYJNY

Nowy sąsiad

Czas trwania 04:25

Nowy sąsiad

Zosia spotyka Tomka, a to przy okazji jej lodówki, która przez przypadek znalazła się w jego mieszkaniu. Zosia nie umie gotować, za to Tomek jest świetnym kucharzem. Nowi sąsiedzi od razu przypadają sobie do gustu... Dziś w kuchni Tomka żeberka w miodowo – pikantnym sosie.

ŻEBERKA Z SOSEM

przygotowanie:


Zaczynam od glazury. Stawiam rondel na kuchence, ustawiam średnią temperaturę grzania i wlewam miód. Dodaję kolejno sos sojowy, porządnie umytą cytrynę masuję dłonią, dociskając ją do blatu, kroje na pół i wyciskam z niej sok. Papryczkę chilli przekrawam wzdłuż, wycinam ze środka gniazdo nasienne i drobno siekam. Mieszam wszystkie składniki i gotuję na małym ogniu. Glazura powoli się redukuje i gęstnieje. Pod koniec dodaję posiekaną kolendrę.

Kroję żeberka na małe kawałki – co kość. Na suchej patelni prażę przyprawy, chilli, kurkumę, imbir, paprykę, pieprz i gałkę. Nacieram żeberka aromatyczną mieszanką przypraw. Na głębokiej patelni podgrzewam mocno olej. Mięso smażę na głębokim, mocno rozgrzanym tłuszczu.

Pity podpiekam w nagrzanym piekarniku.

Usmażone żeberka wyciągam za pomocą łyżki cedzakowej i odsączam z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku, łączę z glazurą i podaję z kawałkami pity.

TIP  – przyprawy na patelni

Prażę przyprawy na suchej, rozgrzanej patelni, ponieważ pod wpływem temperatury, uwalniają się z nich olejki eteryczne. Dzięki temu mieszanka nabiera bardziej intensywnego smaku i zapachu.